I ove godine građani u banjalučkom parku “Mladen Stojanović” vidjeli zmiju. Ukoliko se desi ugriz zmije antiseruma ima dovoljno.
U banjalučkom parku “Mladen Stojanović”, koji se nalazi blizu centra grada, i ove godine ( kao i 2016. i 2017.) građani su primjetili zmiju. Kako nam javljaju naši čitaoci, riječ je o mladunčetu zmije ali ne znaju koje vrste. Iz straha da se u blizini ne nalazi i veće leglo zmija, obavijestili su i Eko Bel koji bi trebalo da izađe na teren. Apelovali su na sugrađane da obrate pažnju ukoliko idu sa djecom u park.

Antiseruma ima dovoljno
Zdravstvene ustanove u Republici Srpskoj raspolažu dovoljnim količinama antiseruma protiv zmijskog otvora, potvrđeno je u Institutu za javno zdravstvo.
Prethodnih godina, ističe Jelena Đaković Dević, bilo je problema sa nabavkom.
“Mi uvijek planiramo količine na osnovu iskustva, odnosno, utroška seruma u prethodnim godinama. Međutim, u prošlosti imali smo problem sa procedurama javnih nabavki, jer se u nekoliko slučajeva na naš tender nije javio nijedan veleprometnik”, kaže Devićeva.
Bosna i Hercegovina nikada nije proizvodila sopstveni antiserum. Riječ je o imunološkom preparatu visoke cijene i kratkog roka trajanja. Proizvodi se od antitijela konja kojima se ubrizgava otrov zmije. Međutim, dobar dio zmija je zaštićen, pa nije lako doći do otrova.
Oprez najbolji protivotrov
Maj i početak juna su vrijeme kada se zmije razmnožavaju, pa su uočljivije zbog povećane aktivnosti. Građanima poručuju da se ne može govoriti o najezdi zmija, jer je riječ o prirodnoj pojavi.
” Nije neobično ugledati zmiju ni u urbanim sredinama, posebno u blizini riječnih tokova ili odlaglišta otpada, gdje je moguće prisustvo glodara kojima se zmije hrane, kaže Goran Šukalo” , biolog na Prirodno matematičkom fakultetu u Banjaluci.
U BiH postoji 14 vrsta zmija, a samo tri su otrovne. Riječ je o poskoku, šarki i balkanskom šarganu. Stručnjaci savjetuju, najbolji i prvi protivotrov, jeste oprez prilikom kretanja u prirodi.
“Najbolje je pustiti zmiju da ide svojim putem. Dovoljno je da malo jače udarite o zemlju, ona će osjetiti vibracije i bezbjedno se ukloniti”, kaže Šukalo.



Ugrizi nisu česti
Iako u BiH živi prilično velika populacija zmija, ugrizi nisu česti. Od početka godine u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske liječene su samo dvije osobe sa sumnjom na ugriz zmije, i to poskoka. Trebinje još ne bilježi nijedan slučaj, a u Banjaluci su u proteklih mjeseca dana zbrinuli jedan ugriz neotrovnice.
Darko Obradović, specijalista urgentne medicine u Domu zdravlja Banja Luka navodi da treba ostati smiren ukoliko se desi ugriz zmije i pozvati hitnu pomoć.
Ne isisavati krv ukoliko se desi ugriz zmije !
“Ni u kojem slučaju ne treba isisavati krv, odnosno otrov sa mjesta uboda. Ne smije se stavljati led, ne smije se uzimati alkohol, a ekstremitet na kojem se nalazi ugriz ne treba podvezivati, kao se ranije savjetovalo. Samo u slučaju da je za transport do prve zdravstvene ustanove potrebno više vremena, može se blago podvezati iznad mjesta uboda, ali nikako prejako i ne predugo”, naglašava Obradović.
Redakcija Likvidno
Dodaj komentar